O meste
Martin
Martin (do roku 1950: Turciansky Svätý Martin, mad. Turócszentmárton, nem. Turz-Sankt Martin, lat. Sanctus Martinus/Martinopolis) je mesto na severe Slovenska. Nachádza sa asi 25 km juhovýchodne od Žiliny a 170 km severovýchodne od Bratislavy, v Žilinskom kraji. Leží v Turcianskej kotline na rieke Turiec, pod výbežkami Malej Fatry. Je to historické centrum Turca a okresné mesto.
Dejiny
Prvá písomná zmienka je z roku 1284, ako „villa sancti Martini“, ktoré lokalitu nazvalo podla kostola zasväteného sv. Martinovi – biskupovi z francúzskeho Tours. Spomína sa to v donácii uhorského panovníka Ladislava IV.[4] 3. októbra 1340 panovník Karol Róbert povýšil Martin na mesto. V stredoveku bola pre Martin výhodná zemepisná poloha. V 19. storocí sa z mesta stalo stredisko slovenskej kultúry. Od 17. storocia do roku 1922 sa mesto stalo centrom Turcianskej župy. Ku koncu 19. storocia tu zacalo Slovenské národné obrodenie, sídli tu aj Matica slovenská (od roku 1863). V roku 1866 bolo v meste založené Slovenské patentálne gymnázium. Medzi ostatné významné spolky založené v meste patrí aj prvý ženský spolok Živena (1869), Slovenský spevokol (1872), ale aj Dobrovolný hasicský spolok (1873). Martincania a obyvatelia Turca sa aktívne zapojili do revolucného diania v rokoch 1848 – 1849, do vojska sa ich prihlásilo 34. V mestecku sa 31. januára 1849 uskutocnilo ludové zhromaždenie, na ktorom vodcovia výpravy oboznámili obyvatelov s návrhom na federáciu národov monarchie. 30. októbra roku 1918 sa práve Martinskou deklaráciou pripojilo Slovensko k Cesku a vznikla Ceskoslovenská republika. Na konci 2. svetovej vojny bol Martin oslobodený Cervenou armádou, 11. apríla 1945. 24. augusta 1994 bolo mesto Martin zákonom vyhlásené za národné kultúrne centrum Slovákov.
Doprava
Cestná doprava
V Martine sa stretávajú dve cesty prvej triedy – cesta I/65 a I/18. Cesta I/65 tvorí obchvat Martina. Vdaka obchvatu sa dopravné zápchy v meste tvoria iba výnimocne. V tesnej blízkosti Martina prechádza dialnica D1 (otvorenie úseku Dubná skala - Turany 10. júla 2015) a plánovaná je rýchlostná cesta R3.
Železnicná doprava
Martinom prechádza železnicná trat 170, vedúca zo Zvolena do Vrútok. V meste sa nachádza železnicná stanica. V mestskej casti Priekopa sa nachádza rovnomenná železnicná zastávka. V minulosti sa uvažovalo o zriadení dalšej zastávky v blízkosti sídliska Sever, ktorá mala niest názov Martin-Fatra podla nedalekej sódovkárne. Napriek tomu, že zastávka bola uvedená aj v cestovnom poriadku (napr. pre GVD 1995/1996), nikdy nebola zrealizovaná. Od roku 1982 je trat po stanicu Martin elektrifikovaná jednosmerným napätím 3kV. V súcasnosti sem po trojrocnej odmlke pravidelne zachádzajú hnacie vozidlá závislej trakcie na jednom páre dialkových vlakov súkromného železnicného dopravcu.
Autobusová doprava
Autobusová stanica je v blízkosti železnicnej stanice. Premávajú z nej len prímestské autobusové linky, dialková doprava premáva zo zastávky na ulici Jesenského. MHD prevádzkuje spolocnost SAD Žilina a zabezpecuje 24 liniek. Väcšina zacína / koncí v centre Martina (zastávky MHD Prior, Biotika, SAD, Ladoven, Hotel Turiec). Cestovný lístok je možné zakúpit u vodica v hotovosti, z dopravnej karty alebo z mestskej karty. V Martine je 101 zastávok. Premáva tu 45 autobusov, z toho 24 je typu Irisbus Crossway LE, 15 typu Irisbus Citelis 12M, 5 typu Karosa B 952E a 1 minibus typu Mercedes-Benz Vario. Mestskej hromadnej doprave v Martine konkurujú takzvané Martinské strely – minibusy, ktoré sú u ludí oblúbené vdaka rýchlejším presunom z jednej casti mesta do druhej (oproti klasickej MHD).
Letecká doprava
V Tomcanoch, mestskej casti Martina, sa nachádza športové letisko. Najbližšie medzinárodné letisko je Letisko Žilina.